tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Maria Kaczyńska

Żona Prezydenta RP. Z wykształcenia była ekonomistką. Ukończyła studia na wydziale transportu morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Pracowała w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie zajmowała się badaniami perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie.

Za mąż wyszła w 1978 roku. W 1980 r. urodziła córkę Martę. W latach 80 zajmowała się jej wychowaniem oraz tłumaczeniami z języka angielskiego oraz francuskiego.

Pierwsza Dama patronowała różnym organizacjom charytatywnym, nie założyła własnej fundacji. Interesowała się sztuką. Wspierała środowiska artystyczne.

W imieniu Prezydenta uczestniczyła, jako Specjalny Wysłannik w wielu uroczystościach międzynarodowych. W ramach swojej działalności publicznej podpisała się w 2007 roku pod apelem kobiet do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji w dziedzinie ochrony życia. W 2007 roku wraz z Ludmiłą Putin otworzyła Dom Polski w Sankt Petersburgu.

Została uhonorowana orderem „Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009”, a także Bursztynową Różą - wyróżnieniem przyznawanym w uznaniu za działalność charytatywną. Otrzymała także tytuł honorowego Przyjaciela Palestyńskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Maria Kaczyńska pochodziła z rodziny repatriantów z Wilna. Jej ojciec walczył w Armii Krajowej, jeden z jego braci w armii generała Andersa, drugi został zamordowany przez NKWD w Katyniu.