tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ósma rocznica katastrofy w Smoleńsku

10 kwietnia 2018 roku minęła 8. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Z samego rana na grobie śp. Marii i Lecha Kaczyńskich kwiaty złożyła córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska z córkami, oraz prezydent Andrzej Duda (fot.PAP/Jacek Bednarczyk)
Ok. godziny 9 pod Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, w którym wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Joachim Brudziński (fot.PAP/Jakub Kamiński)
Wieniec pod Pałacem Prezydenckim złożył prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński (fot.PAP/Jakub Kamiński)
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej spoczywającym na cmentarzu wojskowym na Powązkach oddała Para Prezydencka, jak również premier Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński (fot.PAP/Leszek Szymański)
W uroczystościach odbywających się na miejscu katastrofy w Smoleńsku udział wzięli Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak i kierownik Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku Joanna Strzelczyk (fot.PAP/Wojciech Pacewicz)
W Katyniu oddano hołd polskim oficerom zamordowanym w 1940 r. przez oprawców z NKWD. W uroczystościach wzięli udział polscy dyplomaci pracujący w Rosji, smoleńska Polonia, a także dyplomaci wojskowi z państw NATO (fot.PAP/Wojciech Pacewicz)
Podczas Mszy Św. modlono się zarówno za zamordowanych 78 lat temu polskich oficerów, jak również ofiary katastrofy pod Smoleńskiem (fot.PAP/Wojciech Pacewicz)
O godz. 15:30 został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Udział w uroczystościach wzięły wszystkie najważniejsze osoby w państwie (fot.PAP/Jacek Turczyk)
Do zgromadzonego tłumu przemawiał prezydent Andrzej Duda (fot.PAP/Adam Guz)
Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto także kamień węgielny pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot.PAP/Jacek Turczyk)
W ramach obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej ulicami Warszawy przemaszerował siódmy Marsz z Portretami (fot.PAP/Maciej Kulczyński)
O godz. 19 w bazylice pw. męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęła się msza św. za tragicznie zmarłe ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem (fot.PAP/Radek Pietruszka)
Po zakończeniu mszy, z bazyliki wyruszył ostatni 96. marsz pamięci (fot.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Na zakończenie swoje przemówienie wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Obchody rocznicowe odbywały się w całym kraju. We Wrocławiu, na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich zapłonęło 96 zniczy upamiętniających ofiary katastrofy (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
W Spale, przy grobie byłego Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusza Buka odbyły się uroczystości upamiętniające, oraz 8. Sztafeta Pamięci imienia zmarłego generała (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Uroczystości odbyły się także m.in. przy grobie Anny Walentynowicz w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Polacy w całej Polsce gromadzili się w miejscach pamięci, by oddać hołd śp. Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz pozostałym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem (fot. PAP/Adam Guz)